AETC Squadrons

319 TRS

320 TRS

321 TRS

322 TRS

323 TRS

324 TRS

326 TRS

331 TRS

433 TRS

737 TRSS

MTIS

STAN TEAM

ATC
Squadrons


3701 BMTS

3702 BMTS

3703 BMTS

3704 BMTS

3705 BMTS

3706 BMTS

3707 BMTS

3708 BMTS

3709 BMTS

3710 BMTS

3711 BMTS

3723 BMTS

3724 BMTS

3725 BMTS

3726 BMTS

3727 BMTS

3728 BMTS

3743 BMTS

What Happened
To My Old
Squadron?



SQUADRONS:
320 TRS


2008 Squadron of the Year!



Lt Col Christopher
WILLIAMS,
COMMANDER
VACANT
OPERATIONS OFFICER
SMSgt
MILNE,
TRAINING SUPERINTENDENT
VACANT
FIRST SERGEANT


Section Supervisors
Section I Section II Section III Section IV
Section V


MSgt
MOORE
MSgt
BELL
MSgt
PICKETT
MSgt
KIDBY
MSgt
GOFF


Blue Ropes
- -
MSgt
BELL
TSgt
Jones
SSgt
MARTINEZ










TRAINING NCO MDC PRT/SUPPLY MTIA REP


TSgt
JONES
SSgt
MARTINEZ
TSgt
TRIPALDI
TSgt
SIMIEN

2010 Awards

Commanders Excellence Award Winner: TSgt Richard Lewis
Blue Rope of the Year: TSgt Fabian Hollis

Amn of the Year is: SrA Marberg

NCO of the Year is: TSgt McKeown
SNCO of the Year is: MSgt Bell
Rookie of the Year is: SSgt Douglas

2009 Awards

Commanders Excellence Award Winner: SSgt Antuna
Blue Rope of the Year: SSgt Boland
NCO of the Year is: TSgt Jones
SNCO of the Year is: MSgt McClure
Rookie of the Year is: SSgt Prye

2008 Awards

Commanders Excellence Award Winner: TSgt Teets
NCO of the Year is: SSgt Delucy
NCO Instructor of the Year is: SSgt Formell
SNCO of the Year is: MSgt Rose
SNCO Instructor of the Year is: MSgt Hedrick
Training Support NCO of the Year is: TSgt Thames
Rookie of the Year is: TSgt Jones

2007 Awards

Commanders Excellence Award Winner: SSgt David Carrillo
Blue Rope of the Year: TSgt Jessica Hinson
Airman of the Year is: SrA Jerry Volcey
NCO of the Year is: SSgt Saul Bookman
SNCO of the Year is: MSgt Rose
Rookie of the Year is: SSgt Teets

Historical Information

Past Commanders:

2001 - 2003: Lt Col Ed Benningfield

1999 - 2001: Lt Col Doug Johnston

1999: Lt Col Harris

1995 - 1997: Major Debra Martinez

Major Williams

Past Training Superintendents:

2002 to Present: SMSgt Patricia Chaplin

2001 - 2002: SMSgt Greg Robertson

1998 - 2001: SMSgt Larry Stoll

1997 - 1998: CMSgt Carla King

1994 - 1997: SMSgt James Fox

1993 - 1994: MSgt Brad Worthington

Blue Rope of the Year:

2003: SSgt Gregory Pendleton

2002: MSgt Richard D. Shasteen

2001: SSgt Xavier King (Group Winner)

2000: SSgt Saskia Johnson

1999: SSgt Saskia Johnson

1998: SSgt Hank Hamilton

1997: SrA Chad Cribb (Group Winner)

1996: SSgt Juan Martinez

1995: SSgt John Wilde

1994: SrA David Staton (Group Winner)

1993: TSgt Linda English

1992: Sgt Shauna Wade (Group Winner)

Senior Instructor of the Year:

1999: MSgt Patricia Chaplin (Group Winner)

1998: TSgt Donald Steele

1997: TSgt Brian Blue

1996: TSgt Fred Driver

1995: TSgt Fred Driver (Group Winner)

1994: TSgt Reinert (Group Winner)

1993: SSgt Kelly Mobley (Group Winner)

1992: TSgt Rocky Flores (Group Winner)

Instructor of the Year:

2001: TSgt Glen Usherwood

2000: SSgt Danial Espinosa

1999: TSgt Maria Cornelia

1998: SSgt Michael Simic (Group Winner)

1997: SrA Robert McAbee

1996: SSgt Juan Martinez (Group Winner)

1995: SrA Brian Bulley

1994: SSgt Rose

1993: SSgt Ferguson (Group Winner)

1992: SSgt Kelly Mobley (Group Winner)

Rookie of the Year:

2006: SSgt Benitez

2005: SSgt Richard Burley

2002: SSgt Denise Miranda

2001: SSgt James Fink

2000: TSgt Kevin Planck

1999: SSgt Patricia Parrish

1998: SSgt Laroy Newhouse

1997: SrA Saskia Johnson

1996: SrA Lonnie Isaac

1995: SSgt Juan Martinez

1994: SSgt John Wilde

1993: SSgt Rose

Senior NCO of the Year:

2001: MSgt Walter Myhre

2000: MSgt Donald Steele (Group Winner)

1999: MSgt Patricia Chaplin (Group Winner)

1998: MSgt Patricia Chaplin

1997: MSgt Mark Janik

1996: MSgt Lester Daly

1995: MSgt Lester Daly

1994: MSgt Lester Daly

1993: MSgt Vessels

1992: MSgt Jones

NCO of the Year:

2001: TSgt Kevin Planck

2000: TSgt Maria Cornelia (Group, Wing, 2nd AF, AETC, and 12 OAY)

1999: SSgt Michael Simic

1998: SSgt Hank Hamilton (Group Winner)

1997: SSgt Gloria Lennon

1996: SSgt Jerry Archuletta

1995: SSgt John Wilde

1994: SSgt Purcell

Airman of the Year:

2001: SrA Quintin Newman

2000: SSgt John Dalton

1999: SrA Jesus Peters

1998: SrA Charles Williams, Jr.

1997: SrA Chad Cribb (Group Winner)

1996: SSgt Gloria Lennon (Group Winner)

1995: SrA Troy McGath

1994: SrA Hernandez (Group, Wing, 2nd AF, and AETC Winner)

1993: SrA David Staton (Group and Wing Winner)

1992: SrA Estrada (Group Winner)

1991: SrA Mitchell (Group Winner)

2003 Annual Squadron Awards

Airman of the Year: SSgt Whitfield Jack

NCO of the Year: TSgt Patricia Rodgers

Senior NCO of the Year: MSgt Pamela Rathers

Amn Training Support of the Year: SrA Paris Tyus

NCO Training Support of the Year: SSgt Markus Fuehrmann

SNCO Training Support of the Year: MSgt Larry Crenshaw

Blue Rope of the Year: SSgt Gregory Pendleton

Commander's Excellence Award Winners: TSgt David Prock

Past Squadron Achievements

Annual parade/retreat staff: 1999

Annual Parade Streamers: 1993, 1994, 1995, 1996, 1999

Monthly Parade:

1996 - May, July, Sep, Oct, Nov

1998 - Jul, Aug, Sep

1999 - Jan, Mar, Jun, Nov

2000 - Jun
2002 - Jan, May, Sep

Monthly Retreat:

1996 - Oct

1998 - Mar, Jun, Dec

1999 - Feb, Jun, Sep

Commander's Excellence Award Winners

2003: TSgt David Prock

2002: SSgt Markus Fuehrmann

2001: SSgt Patricia Parrish

2000: MSgt Maria Cornelia

1999: SSgt James Davis JR

1998: SSgt Michael Simic

1997: SrA John Farmer

1996: SSgt John Wilde

1995: TSgt Robert Bohannon

1994: TSgt Linda English

1993: SSgt Shauna Wade

1992: TSgt Jack Paxton JR

1991: MSgt Samuel Brown

1990: TSgt Richard Gornal

1989: SSgt Arnold Flores

1988: SSgt Lester Daly

1987: SSgt Gerald Dobey

1986: SSgt Stephen Webb

1985: SSgt Thomas Helm

Past BMT Annual Award Winners

2008: MSgt Ricardo Ramirez, First Sergeant of the Year

2008: SSgt Itxel Goncalves, NCO of the Year

2008: SrA Gerry E. Volcy, Airman Instructor of the Year

2001: SSgt Xavier King, Blue Rope of the Year

1998: Kenru Bryson, Company Grade Officer of the Year

1998: Juan Martinez, Instructor of the Year

1998: Gloria Lennon, Airman of the Year

1997: SrA Chad Cribb, Blue Rope of the Year

1997: Fred Driver, Senior Instructor of the Year

1994: SrA David Staton, Blue Rope of the Year

1994: Chuck Reinert, Senior Instructor of the Year

1992: SSgt Shauna Wade, Blue Rope of the Year








1998 Squadron Blue Rope of the Year:
SSgt Hank Hamilton


320th TRS Circa 1996









































































| For questions or comments about the web site, EMAIL Jeff Martin, MTIA Web Master |
|
USAF Military Training Instructor Association, P.O. Box 276477, San Antonio, TX 78227-6477 |
| Copyright 2010, United States Air Force Military Training Instructor Association |